Попередження суїцидальної поведінки серед здобувачів освіти
Останнім часом збільшується кількість дітей та дорослих, які звертаються до спеціалістів психологічної служби щодо переживання дітьми депресивних станів, самотності, суїцидальних думок. Так, практичними психологами, соціальними педагогами у 2018/2019 навчальному році надано 501 консультацію здобувачам освіти, 666 – педагогам, 418 – батькам щодо суїцидальних роздумів дітей (2017/2018 навчальний рік відповідно 280, 274, 242).
Станом на 12.08.2019 в області зареєстровано 4 випадки учинення здобувачами освіти навмисних самоушкоджень, із яких 3 – вчинення самогубства (міста Суми, Глухів, Шосткинська об’єднана територіальна громада) та 1 – вчинення спроби (Липоволинський район). Із загальної кількості самоушкоджень 3 вчинено учнями закладів загальної середньої освіти та 1 – студентом Машинобудівного коледжу СДУ. Щодо способів зведення рахунків із життям підлітки обирають вішання, для спроби самогубства – отруєння медичними препаратами.
У зв’язку із загостренням проблеми самогубства та з метою запобігання здійснення суїцидальних спроб здобувачами освіти рекомендуємо розробити та затвердити в кожному закладі освіти програму попередження суїцидальної поведінки серед неповнолітніх. Рекомендації щодо змісту програми надано в листі Міністерства освіти і науки України від 07.08.2015 № 2/3-14-1572-15 «Щодо профілактики учинення дітьми навмисних самоушкоджень», листі Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації від 20.03.2015 № 04-12/1513 «Про активізацію профілактичної роботи з попередження суїцидальної поведінки учнівської та студентської молоді». У програмі також має бути передбачено знайомство педагогів, батьків із інформацією про існування в соціальних мережах «груп смерті», що доводять дітей до самогубства, ознаками, що свідчать про приналежність дитини до групи, наявність у неї суїцидальних намірів, ознайомлення дітей та підлітків з правилами безпечного спілкування в інтернеті, способами реагування на інтернет-травлю, маніпуляції керівників небезпечних груп.
Програма має реалізуватися в тісній співпраці батьків, педагогічних працівників, спеціалістів психологічної служби.
Звертаємо увагу, що в кожному закладі освіти має бути розміщено інформацію про Національну дитячу «гарячу» лінію (0 800 500 225 зі стаціонарного телефону, 116 111 з мобільного) та обласного «Телефону довіри» (інформація додається).
У разі скоєння суїциду чи його спроби необхідно протягом одного дня надати до навчально-методичного центру психологічної служби інформацію за формою:
1. Загальні відомості про здобувача освіти: прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, клас (група), стан здоров’я.
2. Загальна характеристика сім’ї: склад ім’ї, собливості спілкування.
3. Емоційний стан здобувача освіти до ситуації (загальний настрій, комунікативні навички, аналіз кола друзів, успішність у навчанні, зацікавленість батьків досягненнями дитини).
4. Передумови суїциду та спосіб вчинення навмисного самоушкодження.
5. У разі скоєння суїцидальної спроби: зміни, що відбулися з дитиною після означеної ситуації (загальний настрій, комунікативні навички, аналіз кола друзів, наявність інтересу до чогось).